Szafy
Szafy na wymiar marki Komandor są doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto pragnie efektywnie zagospodarować cenne centymetry swojej przestrzeni. Wykonywane na wymiar, idealnie wpasowują się w każde wnętrze, nadając mu wyjątkowego charakteru i niejednokrotnie stając się najważniejszym meblem w pomieszczeniu. Zapewniają nie tylko swobodę i komfort użytkowania, ale także dzięki elastyczności w rozkładzie swojego wnętrza, zwiększają swoją funkcjonalność i użyteczność przy jednoczesnym zachowaniu wysokich walorów estetycznych. Szafy na wymiar to nie tylko meble, to nowa filozofia przechowywania i definicja funkcjonalności.

SZAFY NA WYMIAR VS SZAFY GOTOWE - CO WYBRAĆ?

Szafy gotowe, które można kupić w salonach meblowych, mają konkretny wymiar lub dostępne są w ograniczonym przedziale wymiarów, przez co nie zawsze idealnie pasują do miejsca swojego przeznaczenia, a jednocześnie nie wykorzystują maksimum przestrzeni. Po wstawieniu gotowego mebla, zostaje zazwyczaj puste miejsce u góry czy z boku, które z uwagi na swoje wymiary trudno zagospodarować lub wypełnić czymś innym. Stawianie przy gotowej szafie dodatkowych regałów często nie wygląda naturalnie i burzy harmonię wnętrza. Puste miejsce pomiędzy szafą i sufitem to taka martwa, niewykorzystana strefa, która najczęściej skupia kurz i zabrudzenia, a mogłaby pomieścić naprawdę wiele rzeczy, których nie mamy gdzie schować. Taka dbałość o miejsce istotna jest to zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdzie liczy się każdy centymetr i każda niezabudowana wnęka.

Szafy na wymiar to meble idealnie dopasowane nie tylko do powierzchni, jaką dysponujemy, ale i do jej architektury. Dzięki nim możemy zagospodarować niemal każdą trudną przestrzeń czy to skosy na poddaszu, wnękę w pokoju, która do tej pory pozostawała niewykorzystana, albo całą ścianę na naprawdę funkcjonalny i piękny mebel.

Innym argumentem przemawiającym na korzyść szaf na wymiar jest to, że sami określamy ich kolorystykę, czyli możemy idealnie wpasować mebel w otoczenie, dobierając kolory z bardzo szerokiej palety barw. Możemy także sami zdefiniować nasz kolor wnętrza i wykonać w nim wszystkie meble, nawet te towarzyszące szafie. Swoboda w kreowaniu szaf, ich wyglądu, materiałów, jakie użyjemy na frontach, wyglądu choćby samych drzwi, czyli elementu, który w szafie jest najbardziej widoczny to bardzo ważne atuty, zaraz po wymiarowym, idealnym dopasowaniu szafy do dostępnej przestrzeni. Takiej możliwości nie mamy w przypadku szaf gotowych, w których producent najczęściej określa i narzuca nam kolorystykę w niewielkim zakresie barw i rodzajów wypełnień. W przypadku szaf gotowych musimy więc często iść na kompromis.

RODZAJE SZAF NA WYMIAR

O ile szafa gotowa ma ściśle określoną bryłę i elementy, z których jest zbudowana, o tyle w przypadku szaf na wymiar występuje różnorodność kształtów, dzięki któremu możemy je wkomponować w dowolne miejsce w naszym mieszkaniu. To jednak jaką pełnią funkcję i co w nich przechowujemy, zależy od nas samych i tego, jak zaaranżujemy ich wnętrze.

Szafa na wymiar pełna, czyli najbardziej zbliżona bryłą do klasycznej szafy gotowej, jednak wykonywana na wymiar, jaki najbardziej nam pasuje do wnętrza, potrzeb lub architektury pomieszczenia. Jej korpus stanowią podłoga, sufit, ścianki boczne, plecy i front. Może stać w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Ta opcja szafy może występować zarówno w wersji z drzwiami przesuwnymi jak i uchylnymi.

Szafa na wymiar ze ścianką boczną, czyli montowana zazwyczaj w pobliżu jednej ze ścian pomieszczenia, która to ściana stanowi jednocześnie ściankę boczną szafy. Drugą ściankę wyznacza element z płyty, montowany w odpowiedniej odległości, która definiuje wymiar naszego mebla. Najczęściej szafa ze ścianką boczną montowana jest na pełną wysokość pomieszczenia, bez konieczności montażu podłogi czy sufitu oraz pleców. Podłogę i sufit stanowią w tym przypadku naturalne elementy wnętrza jak panele, wykładzina czy kafelki. Sufit i podłoga mogą jednak wystąpić w projektowanej szafie na życzenie klienta lub w przypadku warunków architektonicznych, jakie panują w pomieszczeniu.

Szafa na wymiar ze ściankami bocznymi to kombinacja szafy pełnej i szafy ze ścianką boczną. Charakterystycznymi elementami są tutaj dwie ścianki boczne wykonane z płyty, które wyznaczają rozmiar szafy. Można ją montować w każdym miejscu we wnętrzu, na pełną wysokość pomieszczenia. Także w tym przypadku nie ma konieczności montowania podłogi ani sufitu, które to elementy, jak w przypadku poprzednich szaf, mogą wystąpić na specjalne życzenie klienta lub w razie konieczności związanej z architekturą pomieszczenia oraz konstrukcją samej szafy i jej montażem we wnętrzu.

Szafa na wymiar wnękowa to chyba opcja najbardziej utożsamiana z szafami na wymiar. Doskonale wykorzystuje każdy milimetr wnętrza, zajmując przestrzeń od podłogi do sufitu oraz pełny wymiar wnęki, czyli od ściany do ściany. Jej wymiar określa więc rozmiar dostępnej, występującej we wnętrzu wnęki. W przypadku szafy wnękowej nie ma konieczności montowania ścianek bocznych, podłogi i sufitu, ale elementy te mogą wybiórczo wystąpić w niektórych przypadkach, głównie na życzenie klienta lub dla estetyki samej szafy.

Szafa na wymiar typu L to szafa stawiania w narożniku pomieszczenia, na obu prostopadłych do siebie ścianach, czyli szafa z dwoma ramionami, przypominająca wyglądem literę L, potocznie nazywana szafą narożną. W zależności od wielkości szafy oraz pomieszczenia, jej ścianki boczne mogą stanowić naturalne ściany pokoju lub ścianki wykonane z płyty. Montowana jest zazwyczaj na pełną wysokość pomieszczenia, a doskonałym rozwiązaniem, które umożliwia maksymalne wykorzystanie miejsca w narożniku, jest zastosowanie we frontach systemu narożnego wewnętrznego Lazuryt, przystosowanego specjalnie do tego typu szaf.

Szafa na wymiar z pawlaczem to kombinacja niemal każdej z wyżej wymienionych szaf z charakterystycznym elementem w postaci nadbudówki, czyli odrębnego modułu zwanego pawlaczem, mocowanego na suficie szafy. Ten rodzaj zabudowy stosowany jest w bardzo wysokich pomieszczeniach, starych kamienicach lub loftach, w których nie ma możliwości zabudowy pełnej wysokości wnętrza przy użyciu jednych wysokich drzwi lub ścianek bocznych (z uwagi na ograniczenia materiałowe i techniczne).

SZAFY NA WYMIAR – SYSTEMY DRZWI PRZESUWNYCH, ŁAMANYCH I PRZESUWNYCH


Wybierając szafę na wymiar warto zastanowić się nad rodzajem drzwi, jakie chcemy w niej zastosować. Klasycznie otwierane drzwi potrzebują przestrzeni dla swoich otwieranych skrzydeł, co czasami może być problematyczne, zwłaszcza w wąskich lub małych wnętrzach. Jeśli mamy mało miejsca bądź też w pobliżu szafy pragniemy ustawić inne sprzęty, czy meble (fotel, kanapę) warto zdecydować się na drzwi przesuwne, które podczas użytkowania nie zabierają dodatkowej przestrzeni, przesuwając się w linii prostej, równoległej do mebla. Takie fronty nie tylko nie zabierają miejsca, ale jednocześnie ułatwiają dostęp do dużej części szafy przesuwnej.

Szeroka gama ciekawych profili, ich bogata kolorystka to dla szafy na wymiar rodzaj biżuterii, która bardzo może urozmaicić jej wygląd i dodać uroku, wydawać by się mogło, zwykłym drzwiom. Ciekawe aranżacyjnie kształty ramek drzwi oraz ich kolor, to elementy, które odmienią nie tylko mebel, ale także całe wnętrze. Cicha praca wózków, płynny przesuw, zabezpieczenie przed przyciśnięciem dłoni, to gwarancja jakości i komfort użytkowania szaf na wymiar. Komponując i projektując drzwi przesuwne mamy dużą swobodę w wyborze ich wypełnienia, od ciekawych płyt oddających swoją powierzchnią strukturę prawdziwego drewna, poprzez lśniące lub satynowe szkło o gładkiej powierzchni czy wyrafinowanych wzorach, aż do paneli 3D z tłoczeniami lub ażurem.

Inną ciekawą propozycją są drzwi łamane lub inaczej zwane składano-przesuwnymi, których skrzydło nie tylko się składa w połowie swojej szerokości, ale jednocześnie można je przesunąć w dowolne miejsce szafy. Takie rozwiązanie umożliwia swobodne dotarcie do każdego miejsca w meblu i pozwala na dowolne ułożenie w jego wnętrzu elementów wysuwnych jak szuflady, kosze lub różnego typu wieszaki. Drzwi składano-przesuwne oprócz sypialni czy przedpokoju świetnie sprawdzą się chociażby w gabinetach, gdzie z łatwością dotrzemy do poszukiwanego segregatora, czy teczki.

Funkcjonalnym i ciekawym aranżacyjnie rozwiązaniem jest także system narożny wewnętrzny lub zewnętrzny, który pozwala na najbardziej efektywne zagospodarowanie przestrzeni w rogu szafy, czyli w kącie i zachowanie pewnej ciągłości linii w aranżacji.

Do rodziny drzwi przesuwnych stosowanych w szafach na wymiar, można zaliczyć jeszcze drzwi przesuwne podwieszane. Ciekawie wyglądają te wykonane w systemie AERO z płyty komórkowej jako wypełnienie. Nie tylko sprawiają wrażenie bardzo solidnych z uwagi na grubość samej płyty, ale jednocześnie nie mają ramek, co dla zwolenników czystych, niczym niezakłóconych płaszczyzn może być dużym atutem. I chociaż płyta komórkowa jest wizualnie gruba, to w rzeczywistości drzwi nie są aż tak ciężkie, z uwagi na budowę i strukturę samej płyty, a prezentują się naprawdę okazale.

Jednak szafy na wymiar to nie tylko drzwi przesuwne. W wielu przypadkach możemy zastosować w nich także fronty uchylane, czyli bardziej klasyczne rozwiązanie. Jest ono wygodne zwłaszcza przy wąskich szafach, w których drzwi przesuwne nie są możliwe do zastosowania lub przy płytkich zabudowach, w których tor frontu zabrałby cenną przestrzeń wewnątrz mebla. Fronty uchylne w szafach na wymiar pozwalają na szybki dostęp do wybranej części mebla, a szeroka gama materiałów, z których mogą być wykonane, ułatwia wkomponowanie tego typu mebla niemal w każdą aranżacje wnętrza.

Adres:

Meble Nardo- Paweł Lis
ul. Hoza 4 lok. 4, 95-100 Zgierz
tel. 600 782 151

e-mail: ekspozgierz@komandor.pl

 
godz. otwarcia:
pn.-pt.: 10-17, sob.: 10-14