Kuchnia

W kuchni czasami spędzamy wiele godzin. Kiedy mamy dużo czasu, pieczenie lub gotowanie dań to może być nasz rytuał. Często jest jednak tak, że działamy w pośpiechu, starając się nie tylko przygotować posiłek, ale jednocześnie zjeść śniadanie, spakować kanapki do pracy czy szkoły i jeszcze ogarnąć ogólnie kuchnie, żeby jakoś wyglądała. Koordynacja tylu czynności to bieganina od szafki do szafki, od szuflady do lodówki i tak kilka razy. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile pokonujemy wtedy kilometrów. Dlatego, aby oszczędzić sobie zbędnej bieganiny i nerwów, powinniśmy już na etapie aranżacji kuchni na wymiar zadbać o naprawdę dobrą organizację naszego miejsca pracy. W każdej kuchni powinny być wydzielone odpowiednie strefy, które mają ściśle określone funkcje, a ich prawidłowy rozkład ułatwia nie tylko przygotowywanie posiłków, oszczędza nasz czas, ale także porządkuje wnętrze. Co ważne, strefy te powinny być ułożone w odpowiedniej konfiguracji, wynikającej z kolejności wykonywanych przez nas czynności. O jakich funkcjonalnych strefach w kuchni mowa? Najczęściej wymienia się 5 stref, z których każda posiada kilka charakterystycznych elementów, definiujących jej funkcję:


Strefa przechowywania żywności obejmuje lodówkę, zamrażarkę oraz szafki dolne i górne lub mini spiżarkę, w których trzymamy żywności. Znajdą tutaj miejsce zarówno produkty szybko zbywalne, jak i zapasy w postaci makaronów, ryżu, puszek, słoików i innej sypkiej żywności, czyli mąki, cukru itp.

Strefa przechowywania naczyń to najczęściej różnego rodzaju szafki dolne i górne lub szuflady, w których trzymamy wszystkie naczynia, jakie są nam potrzebne do przygotowania i podania posiłków, czyli talerze, sztućce, szklanki, kubki, kieliszki, wazy, czy miski.

Strefa zmywania obejmuje zmywarkę, zlewozmywak, ociekacz, szafkę na odpady i śmieci, szafkę lub szuflady, w których możemy przechowywać wszelkie środki czystości oraz detergenty.

Strefa przygotowywania posiłków to miejsce dla naczyń i sztućców wykorzystywanych bezpośrednio w procesie przygotowywania jedzenia, desek do krojenia, a także dla wszelkiego rodzaju robotów, malakserów czy blenderów.

Strefa gotowania i pieczenia, jak sama nazwa sugeruje, składa się z piekarnika, płyty grzewczej, kuchenki mikrofalowej, pochłaniacza oraz szafek do przechowywania patelni, foremek, blaszek i garnków.


NADAJ ODPOWIEDNI KSZTAŁT SWOJEJ KUCHNI NA WYMIAR

Czasami marzy nam się inna kuchnia, ale kształt i wymiar pomieszczenia, w którym się znajduje, nie pozwalają nam na zupełną dowolność w jej aranżacji. Nic nie szkodzi. Wykonując kuchnię na wymiar i tak mamy dużą swobodę działania w zakresie kreowania i urządzania wnętrza. To jaki zakres będą miały nasze prace aranżacyjne, zależy również od tego, jak wielkie zmiany w pomieszczeniu planujemy. Jeśli decydujemy się na remont generalny kuchni, połączony ze zmianą przyłączy gazu, hydrauliki oraz elektryczności, to możemy pomieszczenie stworzyć niemal na nowo. Inaczej jest, kiedy dopasowujemy wygląd kuchni i rozkład mebli do architektury wnętrza, bez dokonywania jakichkolwiek zmian lub ewentualnie z drobnymi korektami.

Patrząc na swoją kuchnię, zastanówmy się jaki układ mebli kuchennych będzie pasował do niej najlepiej i tym samym, jaki zapewni nam ergonomiczną i wygodną pracę, podczas codziennych rytuałów kulinarnych. Zanim jednak rozpoczniemy proces planowania, dokładnie wymierzmy pomieszczenie i pozaznaczajmy najważniejsze i strategiczne miejsca oraz elementy takie jak kontakty, przyłącza, biegnące rury, okna i drzwi. Jeśli nie jesteśmy pewni wymiarów, skorzystajmy z pomocy fachowca, który będzie wykonywał nasze meble kuchenne. On nie tylko dokładnie wymierzy, ale też doradzi nam w wielu problematycznych lub niejasnych dla nas kwestiach związanych z samą aranżacją kuchni i możliwych do zastosowania w niej akcesoriów i funkcjonalnych rozwiązań. Układ mebli w kuchni determinuje często rozkład samego pomieszczenia, dlatego to, czy będziemy mieli kuchnię jednorzędową, dwurzędową, w kształcie L czy U lub z wyspą, zależy w dużej mierze od tego ile mamy miejsca i które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze.

Kuchnia jednorzędowa to taka kuchnia, w której meble kuchenne i tym samym poszczególne strefy ułożone są obok siebie w jednej linii, zarówno w zabudowie dolnej, jak i pod postacią szafek wiszących. Rozwiązanie jednorzędowe sprawdzi się w wąskich pomieszczeniach, w których nie ma zbyt wiele miejsca pomiędzy równoległymi ścianami lub w kawalerkach, które często muszą łączyć w jednym wnętrzu kilka funkcji, czyli głównie salon, jadalnie i kuchnię właśnie. Wykonanie szafek dolnych i górnych na wymiar pozwoli wykorzystać całą przestrzeń przeznaczoną na kuchnię.

Kuchnia dwurzędowa to dosyć często spotykane rozwiązanie w mieszkaniach w blokach lub podłużnych wnętrzach kuchennych, w których dysponujemy wolnymi, dłuższymi ścianami, a na ścianie krótszej mamy umieszczone na przykład okno lub kaloryfer. W przypadku kuchni dwurzędowych rozkład stref wygląda nieco inaczej, ale ważne, żeby był logiczny i nie powodował kolizji podczas pracy kilku osób. Kuchnie dwurzędowe to dobre rozwiązanie również wtedy, gdy w domu gotują co najmniej 2 osoby. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby wzajemne otwarcie szafek po obu stronach kuchni nie utrudniało swobodnego poruszania się po pomieszczeniu.

Kuchnia w kształcie L to doskonałe rozwiązanie, które ułatwia i pozwala na funkcjonalne wykorzystanie narożnika pomieszczenia, poprzez zamontowanie tam głębszych szafek lub zlewozmywaka. To także dobre rozwiązanie do wąskich kuchni, w których nie ma możliwości zamontowania szafek na przeciwległych ścianach. W kuchni w kształcie litery L zazwyczaj jest miejsce na stół, który dla wielu osób stanowi bardzo ważny mebel kuchenny.

Kuchnia z ustawieniem mebli w literę U to idealne rozwiązanie zwłaszcza do dużych kuchni. Rozstaw mebli kuchennych na 3 ścianach to bardzo duża powierzchnia do pracy i przechowywania. Daje także dużą swobodę aranżacyjną i projektową. W tym przypadku nie musimy się martwić o miejsce i jak najkorzystniejsze połączenie ze sobą poszczególnych stref, ponieważ dysponując przestronnym wnętrzem i projektując kuchnię na wymiar, możemy sami zdecydować ile miejsca poświęcić na każdą z nich.

Kuchnia z wyspą, czyli rozwiązanie wybierane często w otwartych wnętrzach, w których łączymy strefę salonu z kuchnią i jadalnią. Wyspa to nie tylko idealne miejsce dla dodatkowego przechowywania, blat do spożywania posiłków czy miejsce do gotowania, ale także ciekawy element spajający wnętrza, który stanowi jednocześnie granicę między dedykowanymi strefami. Sama wyspa to też nierzadko idealne miejsce spotkań towarzyskich podczas domowych przyjęć.

Tym, co wyróżnia kuchnie na wymiar, to wielkość i wygląd poszczególnych stref, które definiujemy i wyznaczamy my sami, nie zdając się jedynie na gotowe meble, których dopasowanie do wnętrza może być czasami problematyczne i wymaga kilku poprawek, czyli ingerencji w bryłę już gotowego mebla.

Adres:

Meble Nardo- Paweł Lis
ul. Hoza 4 lok. 4, 95-100 Zgierz
tel. 600 782 151

e-mail: ekspozgierz@komandor.pl

 
godz. otwarcia:
pn.-pt.: 10-17, sob.: 10-14